Agrární komora ČR, po dohodě se stejnými komorami V4, se rozhodla apelovat na představitele EU, aby začali jednat s Ruskem o ukončení sankcí. Ve stejném čase zveřejnil výsledky své ankety i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Vyplývá z ní, že dvě třetiny jeho členů volají po omezení či úplném zrušení sankcí vůči Rusku. Obdobná stanoviska zazněla v poslední době od podnikatelských sdružení v Polsku, Německu, Francii a Itálii. A konec konců, totéž slyšel Václav Klaus na svém nedávném setkání s podnikatelskou obcí z Chrudimska a Chotěbořska. Nejde o prohlášení představitelů vlád, jde o vyjádření názoru podnikatelů, jenž je opřen o jejich zkušenosti – a jejich podnikatelské ztráty.
Na příkladu Kuby lze demonstrovat, že celá desetiletí ekonomické blokády a politických sankcí vůči tamnímu režimu si nevynutily změny, které si Západ od svého postupu sliboval. Byl to nakonec právě on, kdo od této politiky ustoupil.
Obhajoba svobodného obchodu a ekonomické spolupráce nejsou „kupčením s hodnotami“, ba ani „posouváním na Východ“, jak často dnes v Čechách slýcháme. Ekonomická spolupráce a vzájemný obchod s kýmkoliv jsou zdrojem hospodářského růstu a bohatství. V takovém prostředí snadněji vítězí svoboda nad autoritářstvím a v takové atmosféře se daří rychleji a přirozeněji kultivovat občanská i lidská práva.
Hlasitější, odvážnější a stále silnější tlak výrobců a obchodníků na své politiky může vést k realistickému přehodnocení politiky ekonomických sankcí vůči Rusku. Bylo by to výhodné pro všechny.
Ivo Strejček