Editorial
V třetím letošním vydání jsme se nemohli a ani nechtěli vyhnout připomenutí 15. března – výročí, které si na rozdíl od jednadvacátého srpna široká veřejnost ani politici zdaleka tak hlasitě nepřipomínají, přestože byl v jeho důsledku český národ vystaven přímému ohrožení své existence. Václav Klaus a Jiří Weigl přijali pozvání k veřejné debatě na toto téma, která se 13. března odehrála ve Slovenském domě. Nešlo jim o prázdné historizující vzpomínání, ale o aktualizace a vztažení tehdejších událostí k dnešním dějům. Mezi politiky, komentátory ale i veřejností je dnes mnoho těch, kdo se instrumentálně a mechanicky snaží využívat analogizování s předválečným vývojem k odůvodnění svých postojů k válce na Ukrajině. Podle Václava Klause a Jiřího Weigla ale nejsou mnohé tyto všeobecně přijímané a na první pohled bezrozporné historické paralely korektní. Na následujících stránkách proto naleznete interpretaci 15. března v kontextu dneška od obou zmiňovaných autorů.
Dále si v tomto čísle můžete přečíst komentář Filipa Šebesty o ruských a slovenských prezidentských volbách, ale také například zprávu šéfredaktora slovenského deníku Štandard Jaroslava Danišky o návštěvě Václava Klause v Bratislavě, která se neplánovaně odehrála těsně po oznámení zrušení společného zasedání české a slovenské vlády. Podrobný zápis z dvoudenní cesty Václava Klause do slovenské metropole od Petra Macinky pak naleznete na našem webu.
Přetiskujeme též originální komentář Jana Zahradila Český atlantismus čtvrt století po sezóně, jehož vznik podnítila pražská návštěva Billa Clintona u příležitosti 25. výročí vstupu ČR do NATO. Jan Zahradil se v něm vypořádává, jak název napovídá, s českým atlanticismem, ale také v něm nabízí výstižnou definici toho, co je dnes mnohými označováno jako „národní konzervatismus“. Ivo Strejček komentuje české ne-reakce na moskevský teroristický útok. A nová spolupracovnice IVK Marta Magdalena Krumphanzlová ve svém literárním fejetonu připomíná nadčasovost díla a humoru Gilberta K. Chestertona, který již na počátku minulého století tušil, kam až může dospět bezmezná tolerance a „vzájemné kulturní obohacování“.
Filip Šebesta
Newsletter 3/2024 si můžete stáhnout a přečíst zde.