08/04/2024 10:00
Václav Klaus představí svou studii k potřebě systémové změny české ekonomiky


Bývalý prezident České republiky, profesor ekonomie Václav Klaus představí v pondělí dne 8. dubna 2024 v 10.00 hodin na tiskové konferenci v Presscentru ČTK v pražské Opletalově ulici svou studii, v níž analyzuje příčiny špatně fungujícího ekonomického systému České republiky a její hospodářské politiky.

Součástí studie s názvem „Dílčí reformy jsou málo, řešením je systémová změna“ jsou také konkrétní návrhy, jak se z dnešní neutěšené situace vymanit a zvrátit nepříznivý vývoj.

Naše země stagnuje, stagnuje politicky, stagnuje ekonomicky, a navíc ve světě zcela ztratila svou bývalou pozici a re­spekt. Vybřednout z této chronické stagnace vyžaduje nejen parciální či parametrické změny. Vyžaduje to systémovou změnu, kterou nemůže být nic jiného než přehození výhybky, než ubrání role a pravomocí státu a osvobození trhu. Této změně nemusí předcházet žádný intelektuální výkon, žádné vymýšlení něčeho nového, nevyžaduje to žádnou novou teorii. Vyžaduje to však změnu myšlenkovou, změnu veřejného mínění, změnu myšlenkového klimatu. Konec konců i změnu politiky,“ říká v úvodu svého textu prof. Václav Klaus.

Studie obsahuje sedm kapitol a v závěru i 19 konkrétních návrhů na změny dosavadního ekonomického a politického fungování České republiky.

Prosíme zástupce médií, kteří mají zájem tuto akci zpravodajsky pokrývat, aby svoji účast předem ohlásili na email petr.macinka@institutvk.cz a dorazili v předstihu cca 15 minut před začátkem akce.