Politické komentáře

8.
Listopad
2016

Politický komentář IVK č. 46: Petr Hampl - Fenomén Trump a rozpad západních společností

„Pokud se vám nelíbí trumpismus, neutěšujte se tím, že zmizí s případným politickým neúspěchem Donalda Trumpa. Ať už dopadnou prezidentské volby jakkoliv, trumpismus tu zůstane. Jedná se o legitimní výraz hněvu, který mnozí Američané oprávněně cítí, když se podívají, co se děje s jejich zemí.

5.
Září
2016

Politický komentář IVK č. 45: Hana Lipovská - Friedmanův ideál vs. orwellovská realita

Stát má podle Adama Smithe jen tři hlavní úkoly: bránit zemi před vnějším napadením, zajistit bezpečí uvnitř země a vynucovat dodržování smluv. V duchu této zásady navrhl Milton Friedman v roce 1999 ideální vládu, ve které by ponechal pouze šest ministerstev: ministerstvo obrany, spravedlnosti, financí, zahraničních věcí a se značně omezenými pravomocemi i ministerstvo vnitra
a zdravotnictví (včetně části sociálních věcí). Všechna ostatní ministerstva podle Friedmana vykonávají správu, která státu nepřísluší, a jsou proto zbytečná.

24.
Srpen
2016

Politický komentář IVK č. 44: Hana Lipovská - Varšavská smlouva 2.0

Jedinou vojenskou akcí vojsk Varšavské smlouvy byla okupace Československa, kterou si v neděli nejneuvěřitelnější skupinky politiků připomněly nejneuvěřitelnějšími projevy. Jako vždy jsme si vyslechli historicky chybné (ovšem líbivé) úvahy o ruské okupaci. Patrně se nehodí připomínat, že se jednalo o okupanty sovětské, bulharské, polské, maďarské a – což je dnes dvojnásob politicky nekorektní – německé.

18.
Srpen
2016

Politický komentář IVK č. 43: Hana Lipovská - Boj se suchem o zrno

Ministerstvo zemědělství zahájilo v pondělí další etapu „boje se suchem“. Na základě tiskových zpráv ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí i samotné vlády se zdá být situace v naší zemi natolik alarmující, že jen stěží můžeme pochopit, proč se místo pouhého „boje se suchem“ nevyhlásila suchu rovnou válka.

29.
Červenec
2016

Politický komentář IVK č. 42: Hana Lipovská - Vláda práva a nadvláda bezpráví

Evropská komise dala Polsku tříměsíční ultimátum. Polská vláda má na druhý pokus změnit svůj zákon o Ústavním soudu. Ze strategického hlediska si k tomu Komise nemohla zvolit lepší termín. Během Světových dní mládeže je katolické Polsko plně zaujato návštěvou papeže, takže nesrozumitelná rozhodnutí Bruselu dnes běžného Poláka zajímají jen stěží.

4.
Červenec
2016

Politický komentář IVK č. 41: Jan Skopeček - Brexit je nadějí

Britové se přes hysterickou mediální masáž rozhodli přeregulovanou EU opustit. Strhli tím další neméně hysterickou sérii komentářů, které na jedné straně udělali z 51,9 % Britů hlasujících pro odchod hloupé, staré, zpátečnické venkovany a na straně druhé předpověděli Británii bolestivé ekonomické dopady.

6.
Květen
2016

Politický komentář IVK č. 40: Hana Lipovská - Dvanáct let v řetězech: Česká republika v Evropské unii

Během prvního květnového víkendu si Česká republika připomněla vstup do Evropské unie. Připomněla, nikoli slavila. Tak jako jsme 21. srpna 1980 neslavili dvanáct let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tak neslavíme a nemůžeme slavit ani 1. května 2016 dvanáct let od vstupu naší země do EU.

24.
Září
2015

Politický komentář IVK č. 39 - Jan Skopeček: Komentář k dokumentu Evropské komise - Dokončení evropské hospodářské a měnové unie

Hlavní představitelé dnešní Evropské unie Jean-Claude Junker, Donald Tusk, Jeroen Dijsselbloem, Martin Schulz a překvapivě i „nezávislý“ centrální bankéř Mario Draghi sepsali politický dokument, resp. plán nesoucí název „Dokončení evropské hospodářské a měnové unie“. 

23.
Září
2015

Politický komentář IVK č. 38 - Hana Lipovská: Řecká repetice před prázdným hledištěm

V neděli 20. září šli Řekové k parlamentním volbám již popáté od počátku ekonomické a dluhové krize. Prvních předčasných „krizových“ voleb v říjnu 2009 se zúčastnilo téměř 71 % voličů. Hned dvoje volby se konaly v roce 2012 (v květnu a v červnu), počtvrté volili Řeci svůj parlament v lednu 2015 a konečně popáté během uplynulého víkendu.

25.
Červen
2015

Politický komentář IVK č. 37 - Ladislav Jakl: Vzrušená jednání o řeckých reformách je jen divadlo

Už pět let sledujeme v médiích komediální seriál, vydávající se za drama, o opakujících se epizodách údajně tvrdého vyjednávání Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s řeckou reprezentací. Řecko prý má do 12 hodin libovolného dne za těch pět let odsouhlasit jakési úsporné reformy, jinak prý přijde nějaký bankrot, nebo co.