Politické komentáře

4.
Červenec
2016

Politický komentář IVK č. 41: Jan Skopeček - Brexit je nadějí

Britové se přes hysterickou mediální masáž rozhodli přeregulovanou EU opustit. Strhli tím další neméně hysterickou sérii komentářů, které na jedné straně udělali z 51,9 % Britů hlasujících pro odchod hloupé, staré, zpátečnické venkovany a na straně druhé předpověděli Británii bolestivé ekonomické dopady.

6.
Květen
2016

Politický komentář IVK č. 40: Hana Lipovská - Dvanáct let v řetězech: Česká republika v Evropské unii

Během prvního květnového víkendu si Česká republika připomněla vstup do Evropské unie. Připomněla, nikoli slavila. Tak jako jsme 21. srpna 1980 neslavili dvanáct let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tak neslavíme a nemůžeme slavit ani 1. května 2016 dvanáct let od vstupu naší země do EU.

24.
Září
2015

Politický komentář IVK č. 39 - Jan Skopeček: Komentář k dokumentu Evropské komise - Dokončení evropské hospodářské a měnové unie

Hlavní představitelé dnešní Evropské unie Jean-Claude Junker, Donald Tusk, Jeroen Dijsselbloem, Martin Schulz a překvapivě i „nezávislý“ centrální bankéř Mario Draghi sepsali politický dokument, resp. plán nesoucí název „Dokončení evropské hospodářské a měnové unie“. 

23.
Září
2015

Politický komentář IVK č. 38 - Hana Lipovská: Řecká repetice před prázdným hledištěm

V neděli 20. září šli Řekové k parlamentním volbám již popáté od počátku ekonomické a dluhové krize. Prvních předčasných „krizových“ voleb v říjnu 2009 se zúčastnilo téměř 71 % voličů. Hned dvoje volby se konaly v roce 2012 (v květnu a v červnu), počtvrté volili Řeci svůj parlament v lednu 2015 a konečně popáté během uplynulého víkendu.

25.
Červen
2015

Politický komentář IVK č. 37 - Ladislav Jakl: Vzrušená jednání o řeckých reformách je jen divadlo

Už pět let sledujeme v médiích komediální seriál, vydávající se za drama, o opakujících se epizodách údajně tvrdého vyjednávání Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s řeckou reprezentací. Řecko prý má do 12 hodin libovolného dne za těch pět let odsouhlasit jakési úsporné reformy, jinak prý přijde nějaký bankrot, nebo co.

26.
Květen
2015

Politický komentář IVK č. 36 - Jiří Weigl: Co pro nás plyne z překvapení polských prezidentských voleb

Když v loňském roce v prezidentských volbách na Slovensku překvapivě porazil zcela neznámý podnikatel Andrej Kiska suveréna slovenské politiky premiéra Roberta Fica dostalo se nám okamžitě od našeho mediálního mainstreamu jednoznačného vysvětlení – Slováci chtějí silně liberální, prozápadní a proevropskou hlavu státu, takový je Andrej Kiska, a proto zvítězil.

22.
Duben
2015

Politický komentář IVK č. 35 - Ivo Strejček: 15 let od opoziční smlouvy a tolerančního patentu

Málokterá politická událost za těch uplynulých 25 let svobodné české společnosti vyvolala tolik protichůdných, bojovných či dokonce nenávistných reakcí, jako vznik tzv. opoziční smlouvy později doplněné o tzv. toleranční patent.

Lidská paměť je krátká a proto je vhodné připomenout si dobu, ve které tento dokument vzniknul, okolnosti, které si jeho vznik vynutily i důsledky a náklady, které opoziční smlouva znamenala pro její bezprostřední aktéry i českou politickou scénu.

6.
Únor
2015

Politický komentář IVK č. 34 - Václav Klaus pro HN: Evropa 2015 - obrat k lepšímu nepřijde

V roce 2015 v Evropě jistě nenastane žádný zvrat dosavadních nepříznivých tendencí. Nebude-li hůř, bude pokračovat ono – anglicky tak výstižné – „muddling through“ (brodění se v bahně).

V dnešní Evropě neexistují žádné politické síly, které by byly schopné tolik potřebnou změnu vyvolat a následně zorganizovat.

23.
Leden
2015

Politický komentář IVK č. 33 - Stanislava Janáčková: Krátká glosa ke kroku ECB

ECB 22. ledna 2015 oznámila, že zahájí nákupy vládních dluhopisů. Dodá tak do bank další peníze, aby podpořila růst bankovních úvěrů do reálné ekonomiky, s cílem oživit spotřebu a investice a přispět k návratu inflace k 2% úrovni.

9.
Prosinec
2014

Politický komentář IVK č. 32 - Filip Šebesta: Pád komunismu neměl alternativu

Komunismus se u nás, ale i v ostatních státech východního bloku zhroutil před čtvrt stoletím v podstatě bez jediného výstřelu. Dříve než zde nabídnu svou interpretaci toho, jak se to stalo a proč vše šlo až překvapivě hladce, bude třeba alespoň heslovitě připomenout, co tomu předcházelo, protože bez toho nebudeme schopni pochopit, co následovalo.